Web Sitenizi SEO Dostu Hale Getirmek İçin 4 İpucu

Web Sitenizi SEO Dostu Hale Getirmek İçin 4 İpucu

Web sitenizi daha SEO dostu hale getirmek mi istiyorsunuz? Arama motoru optimizasyonu zaman alır ve en iyi şekilde aşamalı olarak yapılır. En iyi sonucu elde etmek için “her zaman gelişen ve değişen” teknolojileri takip etmenizi öneririm.

Lafı fazla uzatmadan, günlük işletmelerin SEO optimizasyonu ve kullanım kolaylığı açısından dikkate alması gereken 4 ipucunu burada bulabilirsiniz. Şüphesiz, bu liste ayrıntılı değildir; ama yine de çoğu web sitesi için iyi bir başlangıç.

1. İpucu: Kaliteli İçerik SEO Dostudur

Google, ham içerik ile insanlar için yazılmış ve arama motorları için olmayan iyi içerik arasındaki farkı gitgide daha fazla tespit etmeye başladı. Arama optimizasyonu için ilk ipucum, kullanıcılarınızın faydalı bulacağı değerli içerikler yazmaktır. İyi içerik daha sık paylaşılır ve web sitenizde hemen çıkma oranlarının düşmesine ve ziyaretçilerin web sitenizde daha uzun süre kalmalarını sağlar. İşte iyi içerik yazmanın bazı özellikleri.

İyi içerik paylaşılır

Tutku

Burada büyük bir nokta var. Tutkulu olmadığınız bir şey için içerik yazmak gerçekten çok zordur. İşletmeniz veya kendiniz için içerik yazarken, dünyaya ne getirdiğiniz ve sizi benzersiz kılan, tutkulu olduğunuz şeyler hakkında derinlemesine düşünün. Eskiden yazmaktan nefret ettiğimi düşünürdüm. Anlaşılan, heyecan duymadığım genel içerik yazmaktan nefret ediyordum. Bana ilgili olduğum bir konu verin ve içerik akıp gitsin.

Alaka

Peki ürün veya hizmetinizi farklı kılan nedir?  “kaliteli içerik” yapan şeylerden biri de yararlı olmasıdır. Pazarınızın kim olduğunu bilmiyorsanız ve herkese yazıyorsanız, yazdıklarınızı çok az kişinin değerli bulması veya kullanması çok normaldir.

İçerik

Genel olarak, daha uzun içerik (1000 kelime veya daha fazlası) SEO dostu olma özelliğindedir. Uzun içerik, ziyaretçilerinizin etkileşim kurması için web sitenizde daha fazla zaman geçirmesini sağlar dolayısıyla Google’ın dizine ekleyebileceği daha fazla anahtar kelimeyi içerir. Daha kısa bir sayfa veya yazı, örneğin 300-400 kelime, daha uzun bir makalenin yapabileceği kadar google indexlenmez.

Sadece kelime sayısının fazla olmasından ziyade, içeriğinizin anlaşılır ve yararlı olması önemlidir.

İçeriğinizi okumak yorucu mu? Metni bölerek, görüntü ekleyerek ve belirli noktaları belirtmek için metin biçimlendirmesini kullanarak anlaşılır olmasını sağlayın. Daha kısa paragraflar kullanın.

Unutmayın, internet ortamında. İnsanların  dikkat süreleri çok kısadır.

2. İpucu: Web Sitenizi Mobil Uyumlu Hale Getirin

Şirketler mobil uyumlu bir web sitesi düşündüğünde, genellikle kullanıcı deneyimi açısından düşünürler. Ancak, SEO dostu olmak istiyorsanız, mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmanın da çok önemli olduğunu biliyor muydunuz? Son birkaç yılda Google, bu özelliği çok fazla önemsemeye başladı.

Peki Google neden önemsiyor? Basitçe söylemek gerekirse, Google, bir telefonda yanıt vermeyen bir web sitesinin amatörce ve özensiz bir şekilde yapıldığını anlıyor.

Bir web sitesindeki iletişim formunu kullanmak için parmaklarınızı kıstırıp yakınlaştırmanız gerektiğinde nasıl hissediyorsunuz? Veya bir şirketin hizmetlerini görüntülemek için? Google, kullanıcıların erişilebilirlik istediğini anlar. Web’i telefonlarında veya tabletlerinde kullanabilmeleri gerekiyor ve Google, uyumlu olan web sitelerini daima ödülendirir.

3. İpucu: Dahili Bağlantılar SEO Dostudur

Web sitenizi SEO dostu hale getirmenin en basit tekniklerinden biri, diğer tüm değerli dahili içeriğinize bağlantı vermektir.

Dahili içeriğe bağlantı vermek, Google’ın site yapınızı ve ayrıca her bir sayfanın değerini anlamasına yardımcı olur. Bir kaynağa birden çok sayfadan birden çok kez bağlantı veriyorsanız, Google bir öncelik duygusu sezer.

Ek olarak, diğer birçok avantajın yanı sıra dahili bağlantı, okuyucularınızın web sitenizde başka yararlı konular bulmasına olanak tanır. Örneğin,  “ Uygun fiyata nereden hosting hizmeti alabilirim.  Bu sayfaya bağlantı verdiğimde, az önce yaptığım gibi, Google’a bu sayfanın alakalı olduğuna ve okuyucularıma yardımcı olabileceğine dair bir sinyal gönderiyorum.

Dahili bağlantı çok geniş bir konudur, ancak daha da önemlisi, web sitenizin SEO dostu olması için bunu düzenli olarak yapmalısınız. Ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında içerik , yazıyorsanız ilgili blog gönderilerine veya alakalı diğer hizmetlere bağlantı verin.

Blog içeriği yazıyorsanız , ilgili diğer blog gönderilerine dağıtın ve bu sayfalar için yetki oluşturmak için hizmet sayfalarınıza geri bağlantılar içeren bağlantılar ekleyin. Örneğin, web tasarım ve web geliştirme blog içeriği.

4. İpucu: Meta Başlıklarınızı ve Açıklamalarınızı Optimize Edin

Meta başlıkları ve açıklamaları arama motorlarındaki gerçek sıralama konumu için önemlidir. Bir tıklama değerine Tıklama ile ne demek istiyorum? Peki, “Samsun Diyetisyen” diye arattığımda aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın.

 

Gördüğünüz gibi başlık ve açıklama gerçekten önemli.

Çözüm

Web sitenizi daha SEO dostu yapmanıza yardımcı olacak, anlaşılması kolay 4 ipucu: 1) Kaliteli içerik yazın 2) Mobil uyumlu bir web sitesi yaptırın 3) Dahili bağlantıları düzenli olarak kullanın ve 4) Alakalı ve ilgi çekici başlıklar ve açıklamalar oluşturun. Bu, böylesine geniş bir konu için kesinlikle buzdağının görünen kısmı, ancak bu ipuçlarını eyleme dökmek, doğru yönde ilerlemenizi sağlayacaktır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İletişime Geçiniz
Canlı Destek
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?